برگزیدگان سیزدهمین جشنواره كتاب سال دفاع‌مقدس معرفی شدند

خبرگزاری فارس: آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره كتاب سال دفاع‌مقدس، عصر امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار و كتاب‌های برتر دفاع مقدس معرفی شدند.

 

به گزارش خبرنگار فارس، در این مراسم كه عصر امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد؛ افراد ذیل به عنوان نفرات معرفی شدند:
* هیات داوران در بخش «ادبیات داستانی»، آثاری چون؛ «بالای سر آب‌ها» نوشته محمدرضا شرفی و «سرریزون» اثر محمد محمودی نورآبادی را به ترتیب، به عنوان رتبه‌های اول شاخه‌های داستان كوتاه و رمان معرفی كردند؛ همچنین «ساعت عشق 8 را نشان می‌دهد» به قلم رحمت حقی‌پور و «دیلمزاد» اثر محمد رودگر رتبه‌های دوم و سوم را از آن خود كردند و «ساعت‌ها همه خوابند» تالیف حسینعلی جعفری و «آتش سرد» نوشته محمدعلی گودینی، مورد تقدیر ویژه قرار گرفتند.
* مجید سعدآبادی به سبب تالیف مجموعه شعر «سربازی با گلوله برفی»،‌ رتبه اول بخش «شعر» سیزدهمین دوره انتخاب كتاب سال دفاع‌مقدس را كسب و پس از آن، حمیدرضا شكارسری به خاطر مجموعه شعر «چیزی قطب‌نما ها را دیوانه می‌كند» و علی داوودی برای مجموعه شعر «سوءتفاهم» به عنوان رتبه‌های دوم و سوم این بخش معرفی شدند.
* سه مجموعه شعر «قطار در پیاده رو» اثر سیدمحمد حسین ابوترابی، «غبارروبی پوتین‌ها» نوشته محمدجواد شاهمرادی و «پیش از اقیانوس» به همت امید مهدی‌نژاد نیز در جایگاه تقدیری بخش شعر این دوره از جشنواره كتاب سال دفاع‌مقدس قرار گرفتند.
* در گروه «پژوهش‌های ادبی»؛ كتاب‌های «شخصیت پردازی در داستان‌های كوتاه دفاع‌مقدس» نوشته حسن بارونیان، «كندوكاوی پیرامون ادبیات داستانی جنگ و دفاع‌مقدس» اثر محمد و محسن حنیف و «تأملی در زندگی‌نامه داستانی دفاع‌مقدس» به قلم محمدقاسم فروغی جهرمی به ترتیب، رتبه‌های اول تا سوم را كسب كردند.
* داوران بخش «پژوهش‌های نظامی» هیچ‌ كتابی را حائز رتبه اول نداستند و كتاب‌ «اقتصاد ایران در دوران جنگ تحمیلی» تالیف فرهاد دژپسند و حمیدرضا رئوفی را به عنوان رتبه دوم و كتاب‌های «نظام دو قطبی و جنگ عراق و ایران» اثر ابراهیم متقی و «نقض حقوق اسیران جنگی ایران» نوشته علی داعی را مشتركا به عنوان رتبه سوم معرفی كردند.
* همچنین كتاب «انگیزش و دفاع‌مقدس» نوشته حسینعلی احسانی و مجموعه 6 جلدی «تاریخ بیست ساله پاسداری از انقلاب در غرب كشور» تالیف مصطفی ایزدی، جواد استكی و مسعود یاران را مورد تقدیر قرار دادند.
* داوران بخش «پژوهش‌های فرهنگی» نیز تنها كتاب «تاریخ‌نگری و تاریخ‌نگاری جنگ ایران و عراق» به كوشش علیرضا كمری را به عنوان رتبه اول معرفی كرد و دو كتاب «سه پدیده در آینه رمان» نوشته مجتبی رحماندوست و «كتاب‌شناسی زن و دفاع‌مقدس» به قلم مریم زاغیان را شایسته تقدیر دانستند.
* داوران بخش «خاطره» سیزدهمین دوره انتخاب كتاب سال دفاع‌مقدس كه بیشترین حجم آثار دریافتی دبیرخانه این جشنواره را بررسی كرده‌اند، 10 كتاب را در شاخه‌های «خاطرات اسارت»، «خاطرات خودنوشت» و «دیگرنوشت» مورد تشویق قرار دادند.
* كتاب‌های «بابانظر» تدوین مصطفی رحیمی، «دا» به قلم سیده اعظم حسینی و «جای خالی خاكریز» به قلم سعید عاكف به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم شاخه «خاطرات دیگرنوشت» را كسب كردند.
* همچنین «شن‌های سرخ تكریت» اثر عبدالامیر افشین‌پور و «آوازهای نخوانده» نوشته ساسان ناطق در بخش «خاطرات اسارت» رتبه‌های دوم و سوم را كسب كردند و «پوتین‌های ساق بلند» نوشته قاسم عباسی و «پزشكی اجباری» اثر عباس كیانی انبوهی، حائز رتبه‌های دوم و سوم شاخه «خاطرات خودنوشت» شدند.
* در گروه خاطره، «ماه در میدان مین» نوشته حسن و حسین شیردل، «همه دوستان من» تالیف غلامرضا قلی‌زاده و «گزارش به خاك هویزه» نوشته سیدقاسم یاحسینی نیز تقدیر شدند.
* داوران گروه «زندگی‌نامه دستانی»‌ سیزدهمین دوره انتخاب كتاب سال دفاع‌مقدس، هیچ كتابی را حائز رتبه‌های اول و دوم ندانستند و تنها كتاب‌های «به آن چشم‌ها نگاه كن» نوشته عزت‌الله الوندی و «روشن‌تر از خورشید» اثر مهرداد رضایی‌فر را به عنوان رتبه‌های سوم و تقدیری معرفی كردند.
* بخش «جُنگ»‌؛ فقط كتاب «اوخشامالار» نوشته عمار احمدی تقدیر شد.
* نمایشنامه‌های «ركاب» نوشته عزت‌الله مهرآوران، «شش خاطره و یك شكست» اثر غلامحسین دریانورد، «باد كه می‌نویسد» از آرش عباسی و «خط سرخ» نوشته محمدرضا نعیمی، رتبه‌های اول، دوم، سوم و تقدیری بخش «نمایشنامه» این دوره از كتاب سال دفاع‌مقدس را از آن خود كردند.
* مجموعه داستان‌های «تا رادیو خبر داد» نوشته غلامرضا بكتاش»، «گل و باران و خورشید» اثر مریم هاشم‌پور و «سایه مهربان» به قلم منیره هاشمی نیز به ترتیب، رتبه‌های اول تا سوم گروه شعر كودك و نوجوان را كسب كردند.
* در گروه «داستان نوجوان»، كتاب‌های «شمشاد و آرزوی چهارم» ‌نوشته اكبر صحرایی، «دشتبان» اثر احمد دهقان و مجموعه 5 جلدی «تركش‌‌های ولگرد» نوشته داوود امیریانه حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند.
* همچنین در بخش «داستان كودك»، كتاب «بابا كی بزرگ می‌شوم» از فاطمه فروتن اصفهانی و «ماجراهای مبارزان» به قلم محمدعلی سپهر افغان، رتبه های سوم و تقدیری را كسب كردند.
* داوران گروه «ترجمه» نیر دو عنوان كتاب «كویت در روزهای اشغال» ترجمه محمدحسین زوار كعبه و «اشغال و مدال» ترجمه محمدنبی ابراهیمی مورد تقدیر قرار گرفتند و «فاطمه شعبان برجكانی» از انتشارات دارالهادی، به پاس ترجمه 5 اثربه زبان عربی و همچنین كتاب‌های دفاع مقدس ترجمه شده به زبان‌های اردو و تركی تقدیر شدند.
* براساس نظر داوران گروه «نثر ادبی» سیزدهمین دوره كتاب سال دفاع‌مقدس، دو عنوان كتاب «نزدیك‌تر از سایه» نوشته مریم زمانداران و «سروهای حماسه» اثر عباس اسلامی‌پور، تقدیر شدند.
* «حبیب ایلون»، «كوروش پارسانژاد»، «حجت عزیزی» و «هاله دارابی» نیز به ترتیب، به خاطر طراحی جلد كتاب‌های «گفت‌وگوی ناتمام»، «زیتون سرخ»، «هفتاد و دو خورشید» و «شمشاد وآرزوی چهارم»، رتبه‌های اول، دوم، سوم و تقدیری را كسب كردند.
* در بخش «تصویرسازی» كتاب‌ها هم «ملیكا سعیدی»، «هدی حدادی» و «هاله دارابی» به پاس تصویرسازی كتاب‌های «عكس پشه‌ای»، «گنجشك سبز و آبی» و «آخرین عكس» حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند و «مجید زارع» به پاس طراحی جلدهای مجموعه 10 جلدی «روایت» مورد تقدیر قرار گرفت.
* داوران گروه «زندگی‌نامه و وصیت‌نامه» نیز كتاب‌های «وصیت‌نامه شهدا» نوشته «مهدی علیایی»، «از خاك تا خدا» اثر حمید كارگر و «پرواز در قلاویزان» تالیف عیسی جمالی را به عنوان رتبه‌های اول تا سوم این بخش معرفی كردند.
* همچنین از سه عنوان كتاب «شقایق های صحرا» نوشته حسین یاقوتی، «یادمان باشد» به قلم مهدی شیرزادی و «به پاخاستگان» اثر احمد فخاری تقدیر كردند.
* بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس، علی رغم كسب امتیاز نخست از لحاظ كمی و كیفی آثار در بخش ناشران برتر، به دلیل برگزاری جشنواره كتاب سال دفاع‌مقدس و بنا به خواست مسوولان بنیاد، از دور داوری كنار گذاشته شد و در بخش ناشران دولتی، نشر شاهد و انتشارات سوره‌مهر به ترتیب رتبه های اول و دوم را كسب كردند.
* همچنین «قدرولایت»، «كتاب مسافر» و «صیام» رتبه های اول تا سوم بخش ناشران خصوصی را كسب كردند و انتشارات‌های زمزم هدایت و پیام آزادگان مشتركا مورد تقدیر قرار گرفتند.
انتهای پیام/و/22


مراجع: خبرگزاری فارس ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات